Yurt dışında ana babasız çocuk Müslüman mı sayılır gayrimüslim mi?

Soru Detayı

- (Hukuki işlemler açısından) Müslüman olduğunu söyleyen gayrimüslim ana babanın evladı bir çocuğun (hukuki işlemlerde) Müslüman sayılacağı ve gayrimüslim olduğunu söyleyen veya Allah'a söven bir Müslüman Ana babanın evladı bir çocuğun da hukuki işlemlerde Müslüman sayılacağı doğru mudur?
- Yurt dışında ana babasız çocuk hukuki işlemlerde Müslüman mı sayılır gayrimüslim mi sayılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Babası Müslüman olan çocuk Müslüman kabul edilir ve buna göre işlem görür.

Yurt dışında da hüküm bize göre aynıdır, ancak orada bizim hukukumuzu uygulamayabilirler, bu takdirde çocuk bize göre yine Müslümandır.