Arabayı araba ile trampa etmek faiz olur mu?

Soru Detayı

- Fazla olarak zayıf (kalitesi diğerinden az) buğday vererek kalitesi çok, fakat miktarı az olan buğday almak alışverişte faiz olur mu?
- Aynı durum, araba ve başka mallarda da oluyor.
- Eğer bu durum faiz olursa, faize girmemek için nasıl bir yol izlemeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu alım satımın hükmü, mallara göre değişir. Mesela buğdayda kalite nasıl olursa olsun peşin ve eşit olma şartı vardır.

Çare iyi buğdayı para ile satıp kalitesi düşük buğdayı da o para ile veya ekleyerek almaktır.

Araba faizlik mallardan olmadığı için iyi ile kötü trampa edilebilir.

Konunun detayına gelince:

Tartı veya ölçü ile alınıp satılan aynı cins mallar (ribevi mallar); karşılıklı olarak mübadele edilirken, bunların eşit miktarda ve peşin olarak alınıp satılması gerekir. Aksi halde yapılan takas faizli işlem olur. Faiz ise dinimizde haram kılınmıştır. (Bakara, 2/275)

Tartı veya ölçü ile alınıp satılmayan ve taneleri arasında farklılıklar bulunan diğer malların takasında ise eşitlik şartı aranmaz. Bu nedenle farklı model ya da değerlerdeki mal ve ürünler değiştirilirken, değer farkından dolayı ödenen fazlalık faize girmez.

Diğer bir ifadeyle, aynı cins olan kıyemi malların, aradaki fiyat farkı ödenerek peşin olması şartıyla değiştirilmeleri dinen caizdir, bir sakıncası yoktur. (Merğinani, el-Hidaye, 5/182; Haşiyetu’l-Büceyremi Alel Hatib, 3/17)