Abiyogenezin imkânsızlığının delili var mıdır?

Soru Detayı

- Merak ettim.
- Ben bir müslümanım..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Abiyogenez nedir? Önce bunun tarifine bakalım:

İki bin yıl önce canlıların cansız maddelerden kendiliğinden meydana geldiğine inanılıyordu. Bu görüşe, "Abiyogenez veya kendiliğinden oluş hipotezi" denmiştir. Batıl bir inanıştır ve spontane jenerasyon teorisi olarak da bilinir.

Daha sonra Francesco Redi ve Louis Pasteur, çeşitli deneyler yaparak canlıların mevcut canlılardan meydana geldiğini göstermişler ve böylece abiyogenez fikrini çürütmüşlerdir.

Canlının başka bir canlıdan meydana geldiğini ileri süren bu görüşe biyogenez denmiştir.

Demek ki, abiyogenez, yani kendiliğinden cansız maddelerden canlıların meydana geldiği görüşünün geçersizliği, asırlar öncesinden ispatlanmıştır.

Daha bu batıl ve geçersizliği ispatlanmış görüş hakkında ne yapılmak isteniyor?

Bunun doğruluk imkânı yok ki, imkânsızlığının delili olsun.

Bütün bunlara rağmen nefsiniz tatmin olmadı ise, şunu yapabilirsiniz:

Bulunduğunuz odada kendiliğinden meydana gelmiş tek bir varlığı bulmaya çalışın. Bunların canlı olması şart değildir. Cansız maddelerden de olabilir.

Mesela, oturduğunuz koltuk mu kendiliğinden meydana gelmiştir? Ya da ayağınızdaki çorap, sırtınızdaki ceket veya giydiğiniz pantolon mu kendiliğinden meydana gelmiştir?

Mesela, odanızda kâğıt veya naylondan yapılmış masa üstünde bir çiçek kabul edin. Bu çiçeğin kendiliğinden meydana geldiğini, okula gitmeyen bir çocuğa bile kabul ettiremezsiniz. Mutlaka onun bir ustasının olduğunu size söyleyecektir.

Bu cansız yapma çiçeğin ustası oluyor, kendiliğinden meydana gelmiyor da saksıda canlı çiçeğin ustası olmaz mı?

Eve geldiğiniz zaman evin duvarında kalemle çizilmiş bir çizgi görseniz ilk yapacağınız şey, onu kimin çizdiğini sormak olacaktır. Niye o çizginin kendiliğinden meydana geldiğini kabul etmiyorsunuz?

Bir çizgi dahi kendiliğinden meydana gelmezken, canlı bir varlık nasıl kendiliğinden meydana gelecektir?

Bu asırda bu kadar saçma ve hurafe bir şeye inanan bir insan düşünülebilir mi?

Böyle birisinin sözüne inanılır mı? İnananın aklından şüphe edilmez mi?