Yılda iki hatim indirmeyene Kur'an davacı olacaktır, hadisi sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaynaklarda böyle bir bilgiye rastlayamadık. Ancak, Hz. Peygamber (asm)'in Abdullah b. Ömer’e haftada bir defa Kur’an’ı hatmetmesini tavsiye ettiği bilinmektedir (Gazali, İhya, 1/274). Hadisi Buhari ve Müslim rivayet etmiştir (bk.Irakî, Tahricu Ahadisi’l-İhya, a.g.y).

Gazali’nin değişik rivayet ve teamülleri nazara alarak, hatim konusunu farklı insanların durumuna göre taksime tabi tutmuştur. Ona göre, bazıları günde saatte bir-iki; bazıları haftada bir-iki; bazıları da ayda bir-iki hatim yapabilirler. Bunlar, farz-vacib değil, sünnet-müstehabtır(bk. İhya, 1/276).

Gazali’nin bu taksimatına göre, yılda iki hatim indirmeyen kimsenin durumunun bu konuda parlak olmadığı açıktır. Ancak, “Yılda iki hatim indirmeyen Kur’an davacı olur.” hükmü, sahih bir hadiste bulunmadığı sürece bir hüküm ifade etmeyecektir.