Vefat eden kişi yedi kat çıkıp Allah ile mi görüşür?

Soru Detayı

- "Kıyamet ve Ahiret" kitabı ehl-i sünnet midir?
- İmam Gazali yazdı diye belirtilmiş, sanırım İhya u Ulumiddin’de geçiyor. Ölü, öldükten sonra 7 kat mertebe geçip Allah ile mi görüşüyor?
- Bu kitapta sanırım böyle bir bilgi vardı. Bu rivayet sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu kitap görebildiğimiz kadarıyla, İmam Gazali’nin “İhyâu’l-ulum” adlı eserinin içinde yer alan bir bölümdür.

Gazali, bu kitabını “İbadetler, Âdetler, Helak Ediciler, Kurtarıcılar” şeklinde dört bölüme ayırmıştır. Son bölüm olan “Münciyat / Kurtarıcılar” adlı bölüm, kendi içinde on bölümden meydana gelir. Bunun en son bölümü ise “Zikru'l-mevt / Ölüm bahsi”ne ayrılmıştır. (bk. İhya, 1 /2-3)

Ölünün kabirde ve sonrasındaki durumuyla ilgili sahih hadisler yanında zayıf bilgiler de vardır. Sorudaki bilgiyi tashih eden bir kaynağa rastlayamadık.

Önemli olan imanla kabre girmektir. Ondan sonra azap çekse bile sonunda cennete gider. Fakat imansız kabre giren kimsenin cennete gitmesi asla söz konusu değildir.