İmam-ı Gazali Hazretleri teravih namazının fazileti hakkında şöyle buyurmuştur: "Hz. Ali'den (ra) rivayet edilmiştir ki: Birinci gece teravih namazını kılanın: Bütün günahları bağışlanır. İkinci gece teravih namazını kılanın..."

Soru Detayı

- Böylece otuzuncu geceye kadar devam eder. (İsmail Hakkı, Mecalisü'l-va'z ve't-tezkir, s. 88-90; Osman el-Hobevi, Dürratü'l-vaızin, s. 16; Muhammed Hayri, Mecalis-i Hayriyye ve Mefatih-ı İlmiyye, s. 15-99)

- Bu hadislerin sıhhat derecesi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Verilen bu kaynaklar birer vaaz risalesidir. "Fezail-i amalda zayıf rivayetlerle de amel edilebilir." prensibinden hareketle, zayıf olan rivayet veya menkıbeleri de  kitaplarına bolca almışlardır.

- İlgili konuyu İmam Gazali’nin İhya ve Kimya-i Saadet eserlerinde bulamadık.

- Yine ilgili konuyu bütün araştırmalarımıza rağmen hadis kaynaklarında da rastlayamadık.