Gıybet edenin duası kabul olunmaz, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Allah resulü buyururlar:
''Gıybetten sakının! Çünkü onda üç afet vardır: Gıybet edenin duası kabul olunmaz. Yaptığı hayrat kabul edilmez. Gıybet edenin üzerinde günahlar birikir.”
- Bu rivayet hadis midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmam Gazali’nin "Mükaşefetü’l-kulüp" isimli eserinde, bu anlamda bir hadis rivayeti nakledilmekte ise de (bk. Gıybet ve Nemime Bölümü) hadis kaynaklarında ve başka kaynaklarda bu anlama gelecek bir hadis rivayeti bulamadık...