Yerden ateş alıp gözlerine sürer, rivayeti nedir?

Soru Detayı

- Resulullah (asm) döneminde sahabelerin (r.a) gördüğü ve korktuğu rüyalar içerisinde "yerden ateş alıp gözlerine sürer" diye bahsedilen bir varlıktan bahsediyor.
- Böyle bir hadis var mıdır, varsa tamamı nasıldır? Açıklamasını yapar mısınız?
- Okuduğum kaynak çok eskiydi şu an bulamıyorum hatta bu varlıktan korunmak için de bir dua belirtilmiş.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Soruda yer alan “yerden ateş alıp gözlerine sürer" şeklinde bir bilgiye rastlayamadık.

- Ateşle ilgili benzer bir rüya şöyledir. Rivayete göre:

Neha’dan yaklaşık iki yüz kişilik bir heyet Hz. Peygambere gelir. Reisleri olan Zürare b. Amr "Yolculuk esnasında ürkütücü garip bir rüya gördüğünü" söyler ve şöyle anlatır:

“Gelirken evde bıraktığım bir merkebin oldukça siyah ve çukurları (bedeninde delikleri, bağırsakları) çok olan bir oğlak doğurduğunu gördüm. Ayrıca, yerden çıkan ve benimle Amr adındaki oğlum arasına giren  ve 'Leza, Leza (ateş, ateş), kimi görür, kimi kördür.' diye bağıran bir ateş gördüm. …” (İbn Hacer, el-İsabe, 2/463-464)

Hz. Peygamber (asm), rüyanın merkep kısmını; “Senin evde bıraktığın hamile cariyen bir oğlan doğurdu, o senin oğlundur.” şeklinde yorumlar. Adam, "Peki ya onun oldukça siyah ve çok delikli olmasının anlamı nedir?” deyince, Hz. Peygamber (asm), “Yanıma yaklaş.” dedi. Adam yaklaşınca ona “Sende, kimseye göstermek istemediğin Baras (vitiligo, ala, ebreş) hastalığı var mı?” diye sordu. Adam, “Allah’a yemin ederim sizden başka hiç kimsenin bilmediği bu hastalık bende vardır.” dedir. Hz. Peygamber (asm), “İşte rüyada gördüğün o siyah renkler ve çukurlar / delikler, buna işarettir.” diye buyurdu. Ateşin ise kendisinden sonra fitne ateşlerinin olacağına işaret olduğunu bildirdi. (el-İsabe, a.g.y)