Yeni insanlarda damar sayısı evrime delil midir?

Soru Detayı

- Bir sitenin iddiasına göre, yeni doğan insanlarda atardamar sayısı artıyormuş. Bu evrimin delili olarak gösterilmiş. Bunu nasıl açıklarız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanda normal şartlarda herhangi bir organ fazla da değildir, noksan da değildir. Bu sadece insana has bir özellik de değildir. Kainattaki bütün varlıklarda böyledir. Bitkilerde de hayvanlarda da o canlıya ne lazımsa ve ne kadar gerekli ise Allah onu tam ve mükemmel olarak vermiştir.

Şartlar ve sebepler değiştirilirse, o zaman da o şartlara bağlı olarak bir takım anormallikler meydana gelecektir. Anne karnında bebeğin vücudunun ilk teşekkülü sırasında bazı olumsuzluklar, genetik yapıda bozulmalara, onun sonucunda da bir takım anormalliklerin meydana gelmesine sebep olabilir. Mesela annenin antibiyotik alması veya çocuğu düşürmek için ilaç almış olması. Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanması, röntgen ve benzeri ışınlara maruz kalması gibi.

Şu ifade sizin bahsettiğiniz sitenin sözü:

“Araştırmacılara göre, bu artış, medyan arter gelişiminde rol oynayan genlerin mutasyonlarından veya hamilelik sırasında annelerdeki sağlık sorunlarından veya her ikisinden kaynaklanmış olabilir.”

Bu şuna benziyor. Allah tarlaya ne atarsanız onu veririm diyor. Biz tarlaya nohut atınca nohut, buğday atınca buğday alıyoruz.

Genetik yapıda mutasyon adı verilen bir takım değişiklik ve anormallikler yine bizim sebep olduğumuz hususlardır. Mesela anne ve baba bir araya geldiği zaman ikisi de içkili ise %90 çocukta bir takım anormallikler meydana gelebilir. Uyuşturucu veya benzeri ilaçları almışlarsa bu oran daha da yükseliyor.

Bu tip hadiselerin evrimle bir ilgisi yoktur ve böyle hastalıklı ve anormal yapıdaki insanların yeni bir silsilenin başı olması mümkün değildir.

Allah’ı devreden çıkarıp, her şeyi tabiat ve tesadüfle açıklamaya çalışanlar, gerek insanlarda ve gerekse başka canlılarda vazifesi bilinmeyen organları gereksiz ve lüzumsuz addedip evrime bağlarlar. Bu da onlardan birisidir.

İnsanda hem kollarda hem de bacakta, görevi olmayan fazla damarlardan bahsediliyordu. Şimdilerde o damarlara dört elle sarılıyorlar. Kalp damarları değişmesi gerekenlerde hemen bu damarlara müracaat ediliyor. İnançlı doktorlar; “Allah bunları Rahmetinden ve bizi çok sevdiğinden yedek olarak koymuş” diyorlar.