Yasin suresi ne niyetle okunursa o niyetimiz olur mu?

Soru Detayı

- Bir hadisi şerifte Yasin suresini ne niyetle okunursa o niyet hasıl olur deniliyor.
- Yasin suresini bir kafirin hidayete ermesi için yani o niyetle okunabilir mi, caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen sadece Yasin suresi için değil, bütün sureler ve ayetler niyete göre okunabilir. Çünkü Allah kullarının zannına(1) ve niyetine(2) göre muamele eder. Bu nedenle “Yasin suresi ne niyetle okunursa o niyete göredir.” sözünün manası doğrudur, ancak hadis kaynaklarında böyle bir hadis rivayeti bulamadık.

Sehavi ve Acluni gibi âlimler, “Yasin suresi ne niyetle okunursa o niyetimiz olur.” şeklindeki rivayetin aslını bulamadıklarını ifade edilmiştir.(3)

İbnu'l-Cevzi ve Celaleddin Suyutî de “Yasin suresini okuyanın bütün ihtiyaçları (istekleri) yerine getirilir.” manasındaki ifadenin de yer aldığı uzun bir rivayet için “bunun aslının olmadığı, batıl olduğu” hükmünü vermişlerdir.(4)

İmam Şarani ise, Sehavi’nin “Bu rivayetin aslını bulamadım.” görüşünü naklettikten sonra, bu hükme katılmakla beraber, “Bu hadis, Şeyh İsmail el-Yemani cemaatinde kesindir.” demiştir.(5)