Veda Hutbesi'nde neden "Din kardeşinizin malını izinsiz almak size haramdır." deniliyor; kafirin malını izinsiz almak caiz midir? Neden yalnızca "din kardeş" ifadesi kullanılmış?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kafirlerin mallarının alınıp alınmaması durumu, savaş ve barış durumlarında farklı hükümler alabilmektedir. Ancak müminlerin malları hangi durumda olursa olsun izinsiz alınamaz. Bu konudaki hüküm mutlaktır.

Barış zamanında kafirlerin malları izinsiz alınamaz. Müslümanların savaşırken düşmandan elde ettikleri malın ganimet olduğu, hadiste olduğu gibi, Kur’an’da da vardır. Enfal suresi, bu ganimetlerden bahsetmektedir.

Ancak, eğer “düşmanın malı ganimettir” demekten maksat, savaş söz konusu olmadığı halde, herhangi bir gayri müslimin malını zorla almak caiz olduğu şeklinde ise, bu kesinlikle yanlıştır. İslam’ın ruhuna aykırıdır. Böyle bir hadis de söz konusu değildir.

Savaş halinde olmayan bir kâfirin malı, bir Müslümanın malı kadar koruma altındadır.

“Gayri müslim bir vatandaşa eziyet edenin hasmı benim.”(Aclunî, II/218)

diye buyuran Hz. Peygamber (a.s.m)'in, bunun aksine başka şekilde bir şey söylemesine imkân var mı?

Müminlerin malları her zaman için izinsiz alınamadığı için hadiste yalnızca "din kardeş" ifadesi kullanılmıştır.