Din bir kültür müdür?

Soru Detayı

- Kültür değilse müfredattaki dersin ismi neden "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi"?
- "Din ve Ahlak Bilgisi" olması isabetli olmaz mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Din, medeniyet ve kültürün de mayasında vardır; yani medeniyet ve kültür toplumun dininden büyük ölçüde etkilenir.

İşte bu dinden etkilenen ama beşeri olan kültür ayrı bir öğrenme konusu olabilir, ama bunu öğrenen dini öğrenmiş olmaz.

Bu ülke kendine göre laik olduğu için “zorunlu olarak dini herkese öğretmeyi” laikliğe aykırı gördüler ve bu yüzden dersin adı öyle kondu.

Seçmeli ders olarak ise doğrudan ve sonradan -bu iktidar döneminde- İslam dersleri kondu.