Kültür mü dini etkiler, din mi kültürü etkiler?

Soru Detayı

- Anadolu (Türk) Müslümanlığı diye bir şeyin varlığından söz edebilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinin vahye dayalı hükümleri ve kurallarını kültür belirlemez; aksine Allah Teâlâ, kültürün dine aykırı olan taraflarını yasaklar, ortadan kaldırılmasını ister. İlâhî maksada ters düşmeyenleri ise ibka eder.

İctihad ve yoruma geldiğimizde, işte bunu kültür etkiler; ama bu etkileme de vahye aykırı olmaz.

Anadolu Türk Müslümanlığı, Hindistan Hindî Müslümanlığı, İngiltere İngiliz Müslümanlığı diye bir oluşum olabilir; ama bu tür Müslümanlıkların sahih olabilmesi için vahye ve doğru yoruma dayalı İslam esaslarına aykırı olmaması gerekir.