Ümmetimden ehli beyti sevdiklerini söyleyenler çıkacak. Onlar Rafizidirler, şeklinde bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Abdullah ibn Abbas’dan rivayet ediliyor ki,
"Ali ile birlikte Hz. Peygamberin yanındaydım ve Hz. Peygamber söyle buyurdu: ‘Ya Ali, ümmetimden insanlar çıkacak ki, ehli beyti sevdiklerini söyleyecekler ve onlardan kendilerine “Rafizi” diyenler olacaklar. Onları katledin, çünkü onlar müşriktirler.’” (et-Taberi, Mucemu’l-Kebir, c.13, No: 12998)
- Bu hadis sahih midir, anlamı nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu rivayet verdiğiniz anlamda, Mucemu’l-Kebir’in XII. cildinde aynı numarada  geçmektedir. Hadisin tahkik ve tahricini yapan Humeydi es-Selefi, dipnotunda şu açıklamayı yapar:

“Bu hadisin ‘İsnadı hasendir.’ denilmiştir. Halbuki bunun senedinin hasen olması mümkün değildir. Çünkü senedinde Haccac b. Temim vardır ve bu ravi zayıftır.”

Zehebi, Mizan’ında bu ravi hakkındaki alimlerin görüşlerini şu şekilde vermektedir:

Ezdî ve başkaları zayıf olduğunu söylemişlerdir, Nesai, o sika değildir, demiştir. İbnu Adiy de onun rivayetleri müstakim değildir, demiştir.

Buna göre bu ravinin durumunun zayıf olduğu anlaşılmaktadır. Bunu destekleyen başka bir hadis var mı onu da bilemiyoruz. Aynı kaynak ve aynı yerde bulunan önceki hadis de buna yakındır. Eğer hadis “mevzu değilse” metindeki “öldürün” ifadesi, bu tip insanların durumlarını beyan etmek ve onların bu sözlerine karşılık uyanık olmak için irşat, uyarı ve ikaz maksadıyla söylenmiştir.