Sizden birinizin başına iğne ile dürtülmesi, kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

"Sizden birinizin başına iğne ile dürtülmesi, kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır." (Taberâni , Mucemu’l Kebir, 20 / 212)
- Bu hadis sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Sizden birinizin başına iğne ile dürtülmesi, kendisi için helâl olmayan bir kadına dokunmaktan daha hayırlıdır."(Taberâni, Mucemu’l Kebir, 20/212)

hadisi sahihtir.(bk. Heysemi, Mecmuuz Zevaid, 4/326; Munziri, et-Tergib ve't-Terhib, 3/39; Albani, Sahihu'l-Cami, h. no: 5045)

Buhari'de nakledilen şu hadis de bu rivayeti desteklemektedir. Hz. Âişe Validemiz (r.anha) şöyle nakletmektedir:

“Resulullahın (a.s.m.) mübarek eli hiçbir yabancı kadının eline kesinlikle değmedi.” (Buharî, Ahkâm, 49)