Tuvalet temizliğinden sonra, ellimizde kalan su necis mi?

Soru Detayı

- Def-i hacet yaptıktan sonra malum kıyafetimizi giyiniyoruz. Islak ellerimiz kıyafete temas ettiği için kıyafetlerimiz necis olur mu? Abdeste engel çıkarır mı?
- Yani tuvalet temizliğinden sonra ıslak olan ellerimizdeki sular necis midir, dokunduğu yerleri necis yapar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, bu su asla necis değildir, dokunduğu yeri de necis yapmaz; endişeniz olmanız, temizdir.

Unutmamak gerekir, tuvalet ihtiyacından sonra yıkamayı el ile yapınca, o el zaten yıkanmaktadır ve elde hiçbir necaset kalmamaktadır.

Elde necaset kalmadığına göre, el temizdir, ıslak el de temiz olur.

Şu halde, bu ıslak temiz eli elbiseye sürmekle asla o elbise ve o elin dokuduğu yerler necis olmaz.