Şafii mezhebine göre vücudun herhangi bir yerini sabunladıktan sonra ıslak bezle temizlemek yeterli olur mu? Yoksa mutlaka suyla mı durulamak gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Şafii mezhebine göre kılıç ve benzeri parlak maddeler silme ile temizlenmez, muhakkak yıkanmalıdır. Nalin de yıkanmadan sürtme ile temiz olmaz."

"Şafiilere göre suyun akıtılması şarttır. Suyun necaset mahalline, eğer su az ise, akması şarttır. Aksi takdirde su necis olur. Çünkü necaset kendisine düşer düşmez su necis olur."
(Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi)

Buna göre vücudun herhangi bir yerini sabunladıktan sonra ıslak bezle silmek yeterli değildir; üzerinden suyun akması gerekir.