Küpe için kulak deldirmek caiz midir, gusülde küpe deliği yıkanmalı mıdır?

Soru Detayı
Kız çocuklarına küpe takmak için kulak deldirmek İslamiyet'e aykırı mıdır ve bu kimseler gusül alırken nelere dikkat etmeli?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Boy abdesti dediğimiz “gusül” de vücudun her tarafını yıkamak farzdır. Göbek çukuru, parmak araları, kulak delikleri, kasıklar vs. ovularak yıkanması ise sünnettir.

Kulak delikleri eğer çok kapalı ise, suyun gitmesine engel varsa, bu durumda o deliklere suyun ulaşması için ovalamak gerekir. Şayet su ulaşıyorsa küpe takması şart değildir. Yani gusül abdesti alırken önemli olan kuru yerin kalmamasıdır. Yoksa küpe şart değildir.

Ayrıca küpe takınca o bölgeyi yıkamak ve ovalamak yine şarttır. Ancak küpe olunca suyu ulaştırmak biraz daha kolay olabilir. Küpe takmaya zorlamak doğru değildir. Küpeyi takmak gerekir diyenler varsa, bunlar kulağın küpeyle daha kolay yıkanacağını ümit ettikleri için söylüyorlar.

Demek ki kulağı delik olanların bu konuya dikkat etmesi gerekir.