Küpe deliklerinin tıkanması gusle engel olur mu? Kullanılmayan (küpe takılmayan) küpe diliklerini ne yapmalı?

Soru Detayı
Küpe ile ilgili tüm konuları okudum, ancak aradığım cevabı tam olarak bulamadım. Küçükken kulaklarım deldirilmiş, ancak çok yukarıda oldu buraya küpe takılmaz diye tekrar delmişler, daha sonrada kendim heves ederek bir kaç küpe deliği daha açtırdım. Anlayacağınız kulaklarımda oldukça fazla delik var. Bazılarını çok uzun zamandır kullanmıyorum ve ovuştursam dahi delikler açılmıyor, ancak aynı deliği tekrar deldirmem ve sıkarak içini boşaltmam gerekli. Bu durumda eski kapalı delikleri ne yapmalıyım?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu delikler kulak etlerinin birleşmesiyle kapanmışsa, bunları tekrar deldirip içini yıkamak gerekmez. Bu delikler kirle dolmuşsa temizlemek mümkünse temizlenir.

Mesela; bu deliklere küpe kolaylıla takılıyorsa, küpe takarak arası temizlenebilir. Bundan fazlası için zorlamak gerekmez, gusle mani değildir.