Köpeğin başını okşamak, dokunan yeri necis yapar mı?

Soru Detayı

- Ben Şafiiyim.
- Diyelim ki arkadaşım kopeğin başını okşadı ve elini bana uzattı. Benim elim de necasete bulaşmış oluyor mu?
- Veya diyelim ki arkadaşım daha önceden köpeğin oturduğu yere oturmuş sonra da elbisesini ıslak mendil ile temizlemiş ve koltuğa oturmuş ben de daha sonra o arkadaşın oturduğu koltuğa oturursam benim elbiseme de necaset bulaşır mı elbisemi yıkamalı mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diğer mezheplerde olduğu gibi, Şafii mezhebinde de “İki kuru arasında bir necaset(in bulaşması) söz konusu değildir." şeklindeki fıkhi kural geçerlidir.

Buna göre, yaş olmayan bir elle, köpeğin -yaş olmayan- başını okşamakla kişinin eli pis olmaz.

Dolayısıyla, o elle tokalaşan bir el de pis yani necis olmaz.

İkinci soruya gelimce:

Bunun cevabı da ilk sorunun cevabı gibi değerlendirilmelidir.

Buna göre, eğer koltuğa oturan yaş değilse, o koltuk necis olmaz. Dolayısıyla orada oturan kimsenin elbisesi de necis olmaz.

Islak mendille temiz olan elbisesini silmesi de necis bulaştırmaz. Çünkü ortada necis yoktur.

Ancak eğer, koltuğa oturan köpek ıslak ise, onun yerine oturan kişinin elbisesi necis olduğu gibi, necis olan elbisesine sürdüğü ıslak mendil de necis olur.

En son koltuğa oturan kişinin durumu da yaş-kuru konumuna göredir.

Eğer ıslak mendilden dolayı koltuk ıslanmışsa ve siz de oraya oturmuşsanız, elbette sizin o ıslak yere temas eden elbiseniz necis olur. Eğer kuru ise necis olmaz.

Hanefilere göre, köpeğin üzerinde necaset yoksa, ıslak bile olsa ona dokunmak necis yapmaz, dokunan yeri yıkamadan namaz kılınabilir...