Gusül alırken vücudumuzdan kovaya su sıçraması suyu necis yapar mı?

Soru Detayı

- Gusül abdesti alırken vucudumuzdan sıçrayan suyun su kovasına sıçraması bir problem çıkarır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İçinden su alıp yıkanılan kurna veya herhangi bir kaba elin batmasıyla içindeki su pis olmaz; temizliğinden bir şey kaybetmez. Yeter ki, içine dalan elde bir necaset bulunmasın, bir pislik olmasın.

Yıkanırken bedenden sıçrayan mâ-i müstâmel dediğimiz kullanılmış suya gelince, bu su, temizdir, ama temizleyici değildir. Şayet temiz suya sıçrayan su damlacıkları azınlıkta, temiz su fazla ise, bununla gusül de yapılır, abdest de alınır...