Teravih kılarken itikafa niyet edebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, itikafa niyet edebilirsiniz.

İtikaf, herhangi bir ibadetle meşgul olarak beş vakit cemaatle namaz kılınan bir mescitte veya bir camide bir süre vakit geçirmektir.

İmam Ebu Yusuf’a göre, bu sürenin en azı günün yarısından fazla olmalıdır. İmam-ı Azam ve imam Muhammed’e göre ise, bir saat bile yeterlidir, bu kadar kısa süre için de itikafa niyet edilebilir.

Bu açıdan bakıldığında bir sünnet-i müekkede olan itikafın Ramazan ayının son on gün ve gecesinde yapılmasında büyük sevaplar vardır. Fakat bir tek günde de yapılabilir. Hatta Şafii mezhebinin âlimlerine göre, süre şartı da yoktur.

Buna göre kişi teravih namazına niyet getirmeden önce, hatta mescide veya camiye girdikten hemen sonra “Ben itikafa girdim kabul et Allah’ım!” diyerek itikafa girebilir. (krş. el-Mevsuatu’l-fıkhıyetu’l-Küveytiye, 5/209-213)