Arefe günü akşam namazından sonra bayram sabahına kadar itikaf yapılabilir mi?

Soru Detayı

- Kadınlar evlerinde itikafa girebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İtikaf, her zaman yapılabilir. Süresinin az veya çok olmasında bir fark yoktur. Birkaç dakikadan tutun bir kaç aya kadarki zaman süreleri içinde itikaf yapılabilir.

Hanefilere göre, bu en az sürenin bir sınırlaması yoktur.

Malikilere göre, bu en az süre bir gün bir gecedir.

Şafiilere göre, bu en az süre bir rüku kadardır.

Hanbelilere göre, bu süre bir saattir. (bk. V. Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslami, 2/695-698)

- Önemli olan itikafın, sürekli cemaatle namazın kılındığı bir mescid/bir camide yapılmasıdır. Mescidin dışında -hatta beş vakit cemaatle namazın kılınmadığı bir apartman mescidinde de olsa- yapılan bir itikaf -dört mezhebe göre- sahih değildir, geçerli olmaz.

Ancak Hanefilere göre, kadınlar kendi evlerinde devamlı namaz kıldıkları, bir nevi mescid edindikleri bir odada îtikâfa girebilirler. (bk. V. Zuhayli, a.y; Zebîdî, Tecrîd-i Sarîh, Terc. Ankara 1984, VI, 323-326)

- Arefe günü akşam namazından sonra bayram sabahına kadar itikaf, itikafın şartlarına aykırı değildir, yapılabilir. (krş. V. Zuhayli, 2/704-707)