Sünnet itikafı yarıda bırakan kişi bunu kaza etmeli midir?

Soru Detayı

- Ramazan Ayı'nın son on günü itikafa giren kişi 5. gün dayanamayıp çıksa, geriye kalan beş gün için kaza gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Vacib olan bir itikâf bozulunca, onun kazası gerekir.

Sünnet, nafile ve müstehap olan itikafın yarıda kalması durumunda ise:

Şafi ve Hanbeli mezhepleriyle Hanefi mezhebindeki tercih edilen görüşe göre, bozu­lan sünnet bir itikâfın tamamlanması veya kaza edilmesi gerekli değildir. İste­nirse yeniden iitikâfa girilebilir veya kalanı tamamlanabilir.

Mâlikîiler'e göre ise, adanan (vacip) itikâfta oldu­ğu gibi bunun da kaza edilmesi şarttır. (bk. TDV İslam Ansiklopedisi, İtikaf md.)