Oruç borcumuz varsa, önce kaza orucu mu yoksa Şevval orucunu mu tutmalıyız?

Soru Detayı

Şevval ayında tutulan altı günlük orucu, Ramazan'dan kalan borçlarımızı tutmadan tutabilir miyiz? Bu tutulan oruç hem kaza hem Şevval orucu olabilir mi? Yani önemli olan sadece altı günü oruçlu geçirmek mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Kim Ramazan orucunu tutar da sonra ona Şevval'den altı gün katarsa, bütün seneyi (sevabca) oruçlu geçirmiş gibi olur."(İbni Mace, Sıyam: 33)

mealindeki hadisten hareket eden müçtehidlerden bazıları, Ramazan’ı müteakip bayramın birinci gününden sonra Şevval ayı içinde oruç tutmayı müstehap saymışlardır. Bu oruç nafile bir oruçtur.

Şevval ayında tutulması sünnet olan altı gün orucu, sünnet niyetine tutmak isterseniz tutabilirsiniz. Ancak hem kaza hem de sünnet orucu niyetine beraber tutmak olmaz. Sünnet orucu ve kaza oruçlarınızı ayrı ayrı tutma imkanınız ve zamanınız yoksa, sadece kaza orucunuzu tutunuz. Ancak her ikisini de ayrı ayrı tutarsanız daha iyi olur.