Nafile oruç tuttuğumuzda bir ikramla karşılaşırsak, oruca devam etmemiz mi, yoksa bozmamız mı daha hayırlı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nâfile oruç tutanlar için, ziyafete dâvet edilmek bir özürdür. Böyle bir kimse, hane sahibinin ısrarı üzerine orucunu bozabilir.

"Ne zaman bozmak daha iyidir?" sorusunun kesin bir ölçüsü yoktur. Şartlara, ortama, davet edenin durumuna göre değişebilir. Öyle durum olur ki bozmak daha iyi olur, öyle durum olur ki bozmaya gerek yoktur.

Böyle durumlarda nafile oruçları bozmanın bir sakıncası yoktur. Ancak tutulmaya başlanan bir nafile oruç herhangi bir nedenle bozulursa, yerine tutmak vacip olur.