Ambalajında / üzerinde "Domuz yağı ve katkıları yoktur." açıklaması olan gıdalara güvenebilir miyiz; kullanmak caiz midir?

Soru Detayı
Üzerinde "hınzır yağı ve katkısı yoktur" yazan ürünlere güvenmeli miyiz? Bazen bu ibare bulunan ürünlerde de bu yağın bulunduğu söyleniyor. Bu konuda ne yapmalıyız?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam hukukunda "Eşyada asıl olan helal olmasıdır." diye bir kural vardır. Bir şey, haram olduğu kesinleşinceye kadar helal kabul edilir. Bu nedenle üzerinde "Domuz yağı ve katkıları yoktur." açıklaması olan gıdaları yemek helaldir.

Türkiye gibi İslam ülkesi olan yerlerde, bir gıdanın haram mamüller içerdiği bilinmedikçe yenilmesinde bir sakınca yoktur. Ancak İslam ülkesinde olsa bile, daha önce haram mamüller içeren gıda maddeleri sattığı bilinen firmalar olursa, bunların mallarında haram katkı olmadığı kesinleşinceye kadar yenilmemelidir.

İslam ülkesi olmayan yerlerde ise içeriği bilinmeden yenilmesi doğru değildir.