Süfyan'ın elindeki üç sopa veya üç kılıçtan maksat nedir?

Soru Detayı

*Ebu Abdullah Nuaym b. Hammad, Halid b. Ma'da'dan şöyle rivayet etmiştir:

"Süfyani, elinde üç sopa olduğu halde çıkacaktır. O sopalarla kimi korkutursa, o kişi ölür." Naim b. Hammad, Halid b. Said’den tahric etti. Dedi ki: “Süfyani elinde, vurduğu kimseyi öldürecek, üç kılıçla çıkar.”

- Bu rivayetlerde vurgulanan üç sopa veya üç kılıç ifadesi ile anlatılmak istenen, kimsenin tahmin edemeyeceği ve kendisini korumak için kullanacağı harikulade (istidraci) bir yöntem midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçen rivayet şöyledir:

“Süfyani, elinde üç sopa / değnek / baston olduğu halde çıkacaktır. O sopa / bastonlarla kime dokunursa, o kişi ölür.” (bk. Naim b. Hammad, el-Fiten, 1/282)

Burada “YAKRAU” fiili kullanılmıştır ki, "dürtmeyi, dokunmayı" ifade eder.

Bu rivayet bir hadis değil, Halid b. Madan’ın sözleridir, onun yorumudur.

Bu kaynakta sahih rivayetleri yanında zayıf olanlar da oldukça fazladır. Bu açıdan bakıldığında, Halid b. Madan’ın bu bilgisine ne kadar güvenilir, bilemeyiz.

Bununla beraber, bu bilgi sahih olduğu takdirde, Süfyan’ın elindeki bastondan maksat, baston şeklinde olup mermi atan tüfeklerden veya farklı silah türlerinden söz edilmiş olabilir...