Dinden çıkan mümin, yeniden nasıl nikahlanır?

Soru Detayı

- Bir Hoca bir sohbetinde; bir adam evli iken dinden çıkarsa nikahı düşer ve karısıyla girdiği ilişki zina olur ve bunlar evli zinakarlardır, adam kelime-i şehadet getirerek dine geri döndü ama nikah gitti, diyor.
- Bu durumda ne yapmak lazım?
- Bir insan gün içinde ister istemez sürekli dinden çıkabilir, bu durumda gece gündüz yeni nikah mı yapmak lazım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Sürekli dinden çıkma diye bir şey olmaz. Kişi bilerek ve kendi iradesi ile Allah'ı ve İslam'ın kesin bir hükmünü inkar ederse ancak dinden çıkar.

- İrtidatla birlikte evlilik akdi fesh olur. Ancak mürted tekrar İslâm'a döner ve her iki taraf evliliklerini sürdürmek isterse, yeniden bir nikâh akdi ve mehir söz konusu olmaz.

Hanefiler ise, kocanın irtidadına bağlı boşanmayı bâ'in talak olarak kabul etmişler ve yeniden İslama dönmesi durumunda, tekrar nikah yapılması gerektiğine hükmetmişlerdir.