Allah’ın rahmet ve gazabı insanda da var mı?

Soru Detayı

- Cenab-ı Hakk'ın Rahmet ve Gazap sıfatları bir insanda bulunabilir mi; yani insanlar için de kullanılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

 “Allah’ın rahmet ve gazabı insanda da vardır.” ifadesi en azından edebe aykırıdır. Çünkü bu ifadeden sanki Allah’ın rahmet ve gazabının aynısı insanda da var, gibi anlaşılır.

- Bunun yerine, şunu söyleyebiliriz ki, Allah’ın rahmet ve gazabının bazı cilveleri insanda da vardır.

İnsandaki, ilim, kudret gibi, rahmet ve gazap da Allah’ın ilgili sıfatlarını göstermeye yönelik birer vahid-i kıyasidir/birim ölçüsü ve ölçü birimidir.

- Ancak, Allah’ın meşru kıldığı dairede rahmet ve gazap olursa, övgüye değer bir vasıf olur. Allah için sevmek, şefkat etmek, Allah için buğz etmek önemli bir İslami prensiptir.

Aksi takdirde, nefs-i emmarenin kendi, keyfi doğrultusunda olurlarsa, bunlar haddini aşmış oldukları için yermeyi hak ederler.