Su hayrı ölüm anında kişiyi korur mu?

Soru Detayı

- Ölmek üzere olan bir sahabinin, su hayrından dolayı sevaplarının çoğaldığını duydum. Böyle bir rivayet var mı, sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili bir rivayet şöyledir:

Hz. Selman Farisi anlatıyor:

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam Ensar'dan birinin yanına vardı. Ölüm anlarını yaşıyordu. Ona:

— Ne görüyorsun, deyince;

— Kendimi iyi buluyorum. Biri siyah, öbürü beyaz iki kişi geldi, dedi.

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam:

— Hangisi sana daha yakın, diye sorunca;

— Siyahı daha yakın, dedi.

Bunun üzerine Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam:

— Hayır azdır, fenalıklar çoktur, buyurdu. O:

— Bir dua ile beni koru ey Allah’ın Elçisi, deyince, Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam:

— Ya Rabbi çok olan fenalıklarını affet, az olan hasenatını çoğalt, diye dua etti. Sonra (asm):

— Neyi görüyorsun, diye sorunca;

— İyilik görüyorum Ya Resulallah. Annem ve babamla sana feda olalım. Hayrın fazlalaştığını şerrin eksildiğini görüyorum. Siyah melek benden uzaklaştı, dedi.

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselam:

— Hangi amelin seni koruyor, deyince;

— Ben millete su içiriyordum. Bu amelim bana sahip çıkıyor, dedi.

Rasûlüllah (sallallahü aleyhi ve sellem):

— Başına ne geldiğini ben biliyorum. Onun her bir damarı müstakil olarak ölüm elemini çekmektedir, buyurdu. (Bezzar, Müsned, no: 2512; Taberani, Kebir, no: 6185)

Heysemi, bu rivayetin senedinde geçen Musa b. Ubeyde'nin zayıf olduğunu bildirmiştir. (Mecmeu’z-zevaid, no: 3950)