Peygamberimizin vefatından önce namazı kıldırmasını istediği sahabi kimdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu sahabi, ilk halife olan Hz. Ebu Bekir’dir.

Hz. Peygamber aleyhissalatü vesselamın hastalığı ağırlaşınca kendisine, namazı kimin kıldırmasını istediği soruldu:

- “Ebû Bekir’e söyleyin, namazı kıldırsın!” buyurdu.

Bunun üzerine Aişe radıyallahu anha:

- Ebu Bekir yufka yüreklidir. Kur’an okurken kendisini tutamaz, ağlar. (Başkasına emretseniz). dedi.

Resulullah aleyhissalatü vesselam:

- “Söyleyin Ebu Bekir’e, namazı kıldırsın!” buyurdu. (Buhari, Ezan 39; Müslim, Salat 94)

Hz. Peygamber (asm) Efendimizin vefatından önceki hastalığı esnasında, cemaate kimin namaz kıldıracağı mesele olmuştur. Bazı rivayetlere göre, bizzat Hz. Peygamber kendiliğinden, bazılarına göre de ezanın okunduğu, hatta kametin getirildiği bildirilmek suretiyle namazı kimin kıldıracağının sorulması üzerine, Efendimiz, Hz. Ebu Bekir’in imam olmasını istemiştir.

Hz. Aişe’nin, babası Ebu Bekir’in imam olmasına karşı çıkması, yine kendisinden nakledilen beyanlara göre, gerekçe olarak, Hz. Ebu Bekir’in herkesçe bilinen yufka yürekliliğini, okuduğu Kuran’ı ağlamaktan cemaate duyuramayacağını ileri sürüyor, imamlıktan bağışlanmasını istiyordu.

Tabiatıyla olay, Hz. Aişe’nin istediği şekilde sonuçlanmadı. Resulullah’ın ısrarlı emirleri sonucu, Hz. Ebu Bekir cemaate imam oldu ve rivayetlere göre on iki vakit namaz kıldırdı. Sonra da halife olarak namazları kıldırmaya devam etti.

Hz. Aişe, “Senin makamına geçince ağlamaktan sesini cemaate duyuramaz.” derken, bu durumun Hz. Peygamber Efendimizin (asm) vefatına işaret olduğu bilinci ve ayrılık zamanının iyice yaklaştığı kanaatiyle Hz. Ebu Bekir’in ağlamaktan kendini alamayacağını da hatırlatmış oluyordu.

Hz. Peygambere (asm) en özel anlarında refakat etmiş olan Hz. Ebu Bekir için ve tabiî diğer sahabîler için onu kaybetmenin elem ve üzüntüsünü duymamak, onun yokluğuna ağlamamak diye bir şey düşünülemezdi. Onlar her zaman olduğu gibi bu olayda da son derece olgun ve seviyeli bir insani davranış sergilemişlerdir. Buna göre:

- Peygamberler de diğer insanlar gibi hastalanır, bazı sıkıntı ve musibetlere uğrarlar. Onların bu hali, diğer insanlara teselli vesilesi olur.

- Hz. Ebu Bekir, Hz. Peygamber (asm) tarafından ısrarla ashaba imam tayin edilmiş, onların önüne geçirilmiştir.

- Ebu Bekir, yufka yürekli bir kimse idi. (bk. Riyazü's-Salihin, İmam Nevevi Tercüme ve Şerh)