Sporda hırs göstermek günah mı?

Soru Detayı

- Ben sporcuyum saha içinde bazen hırslı olabiliyoruz bunun sakıncası var mı?
- Yani birisine sinirlenip daha çok gayret göstererek oynamak daha çok çabalamak günah mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Spor yaparken rakiplere uygunsuz sözler, hakaret, yalan gibi söz ve davranışlarda bulunmamak kaydıyla kazanmak amacıyla gayret etmenin, çaba göstermenin, azimli olmanın bir sakıncası olmaz.

Dünyevi-maddi işlerde hırs uygun görülmemiş, uhrevi-manevi işlerde ise uygun görülmüştür.

Bu nedenle, dünya işleriyle ilgili helal bir işi yaparken hırs etmek veya hırs göstermek yerine; gayret etmek, çaba göstermek, azimli olmak gibi ifadelerin kullanılması daha uygun olur.

Kur'an’da hırs kelimesi geçmez, ancak aynı kökten gelen kelimeler geçer.

Bir ayette, Hz. Peygamber’in (asm) ümmetine olan sevgisi ve düşkünlüğü haris kelimesiyle ifade edilmiş (Tevbe 9/128), iki ayette yine Resûl-i Ekrem’in insanların iman edip hidayete ermeleri hususundaki şiddetli arzusu hırs kökünden gelen kelimelerle anlatılmıştır. (bk. Yusuf 12/103; Nahl 16/37)

Hadislerde hırsın yöneldiği amaca göre anlamının değiştiği görülür.

Meselâ, bazı hadislerde yöneticilik ihtirası taşıyanlar yerilir. (Müsned, 2/148; Buhari, Ahkam, 7; Müslim, İmare, 14)

“İnsanoğlu yaşlansa da onda iki şey, hırs ve haset hep genç kalır.” (Müsned, 3/115, 119, 169)

mealindeki hadiste haset gibi hırs da aşağılayıcı bir anlamda kullanılmıştır.

Buna karşılık hayır yapma arzusunu hırs kelimesiyle ifade edip öven hadisler de vardır. (Mesela bk. Buhari, Vekalet, 10; Müslim, Ḳader, 34; İbn Mace, Muḳaddime, 10)

Hatta iyilik peşinde koşan bir kişiye Hz. Peygamber (asm), “Allah hırsını artırsın.” diye dua etmiştir. (Müsned, V, 39; Buhari, Eẕan, 114)