Kulak memesini tutup tahtaya üç kez vurmak nazarı engeller mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kulak memesini tutup tahtaya üç kez vurmak nazarı engellemediği gibi, aksine bidat, hurafe ve batıl olan bir şey yapılmış olur.

Bu tür hatalı uygulamaların nasihat ile terk edilmesinin sağlanması gerekir.

Hadislerde nazardan kurtulmak için Allah’a sığınılması tavsiye edilmiştir.

Hz. Peygamber (asm) torunları Hasan ve Hüseyin için,

أَعُوذُ بِكَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّةِ مِنْ كُلِّ شَيْطَانٍ وَهَامَّةٍ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لامَّةٍ

"Eûzü bi-kelimâtillâhi't-tâmmeti min külli şeytânin ve hâmmetin ve min külli aynin lâmmetin."
"Her nevi' şeytandan, her haşereden, dokunan her kötü gözden Allah'ın tam olan
(şifa verici) kelimelerine sığınırım."

şeklinde dua etmiş, Hz. İbrahim’in de oğlu İsmail ve İshak’ı bu sözlerle Allah’ın korumasına havale ettiğini bildirmiştir.(Müsned, 1/236, 270; Buhari, Enbiya, 10)

Hadislerde ayrıca Hz. Peygamber Efendimizin;

- Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığındığı (İbn Mace, Ṭıb, 33),
- Göz değmesine karşı rukyeyi yani hastalık ve kötülüklerden korunmak veya kurtulmak amacıyla dua okuyup üflemeyi önerdiği (Buhari, Ṭıb, 17)
- Ve Muavvizeteyn yani felak ve nas sureleri nazil olunca nazar için onları okumaya başladığı (İbn Mace, Ṭıb, 34)

nakledilmektedir.