Sperm bağışlayana ve hamile kalana had cezası verilir mi?

Soru Detayı

- Kendi kocası dışında başkasının spermini kullanarak hamile kalan bir bayana had cezası uygulanır mı?
- O halde evli olduğu için kadına had cezası (ölüm cezası) uygulanır mı?
- Ayrıca spermlerini bağışlayan erkeğe (evli olmadığı için) 100 kırbaç cezası uygulanır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durum caiz değildir, haramdır; veren de alan da günahkâr olur; ancak fiili bir zina söz konusu olmadığı için had cezası uygulamaz.

Haddi gerektiren zinanın tarifi vardır. Bu tarife uymayan fiillere had uygulanmaz, daha hafif başka cezalar verilir.