Sol el kendini dezenfekte mi eder?

Soru Detayı

- Sol elin kendini dezenfekte edebildiği ve sağ elde uyku baloncuklarının bulunduğu doğru mu?
- İnternette bu bilgi fazlasıyla dolaşıyor ve bazı insanlar bunun bilimsel temellere dayanmadığını söyleyerek İslam'a karşı uygunsuz sözler söylüyorlar. Bu bilgi insanlar tarafından uydurulmuş mudur yoksa kaynağı var mı?
- Sünnette böyle bir bilgi geçiyor mu yoksa sol ve sağ el kullanımının sebebi hijyen ile ilgili ve farklı hikmetleri mi var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sağ ve sol elin dezenfektan özelliklerinin olup olmadığı yönünde bilimsel bir araştırmaya rastlanmıyor.

İslam kaynaklarında Peygamberimizin (asm) sol elle yeme içmeyi hoş karşılamadığı, sol elin tuvalet sonrası temizlik gibi alanlarda kullanılmasını tavsiye ettiği belirtiliyor.

Efendimizin (asm) uyumada sağ tarafa yatılmasını tavsiye ettiğini biliyoruz. Bu da kalbin çalışmasını kolaylaştıracağı için tavsiye edilmiş olmalıdır.