Seyyarelerin yedi gök katına dağıldığına dair rivayet var mı?

Soru Detayı

- İbn-i Abbas (r.a.) ve gök katları hakkındaki yorumu:
- İbn-i Abbas'ın seyyarelerin yedi gök katına dağıldığına dair söylediği bir sahih rivayet var mıdır?
- Varsa sahih mi, tevili nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soruda geçtiği şekliyle bir rivayet bulamadık.

Ancak İbn Abbas’tan “En yakın göğün, içerisinde yıldızların bulunduğu yer olduğuna” dair gelen bir rivayet vardır. (bk. Nisâburî, Müstedrek, Beyrut, ts., 2/222; Makdîsî, el-Mürşidü’l-Vecîz, Ankara, 1986, s. 17)