Şeriat yönetiminde kurallar zamanla katılaşır mı?

Soru Detayı

- İslam şeriatına sistem olarak karşı olanların bir düşünceleri var. Mesela şeriat düzeninde gittikçe kurallar katılaşır mı?
-  Örneğin; "had cezalarını uygulamada en ruhsatlı görüş değil de en azimetli görüş kanunlaştırılırsa", "bazı mezheplerin vacip demesinden ötürü kadınlara peçe zorunluluğu getirilirse" vs. gibi düşüncelere nasıl cevap verilir?
- İslam'da gittikçe katılaşmanın önüne geçmek için bir yöntem belirlenmiş midir?
- Ateistlerin bir iddiası da bu yönde. "Müslümanlar zayıfken ılımlı görüşlere sarılır, güçlendikçe sert hükümleri dayatır" iddiası.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Halifeyi hâl ve akit ehli denilen ulema ve uzmanlar meclisi seçer ve bey’at eder, bu meclis aynı zamanda danışma meclisidir, gerek görülürse ayrı bir danışma meclisi de kurulabilir, meclisten sonra halk bey’at eder.

Halk, mecilisi seçenlere güvenir ve bu güvene dayalı olarak bey’at eder. Halife şeriattan saparsa meclis onu iskat eder, halk da yine meclise güvendiği için bunu benimser.

Meclisi teşkil eden alimler ve uzmanlar İslam’ın hem naslarını hem de ruhunu ve maksatlarını gözeterek karar alırlar. Bu kararlarda giderek sertleştirme ve yumuşatma diye bir kural ve ilke yoktur.