Cihad esnasında baba oğulu ya da oğul babayı küfür safındaysa öldürebilir mi?

Soru Detayı

- Cihad esnasında baba oğulu ya da oğul babayı küfür safındaysa öldürebilir iddiası doğru mu?
- Ateistlerin bir iddiası var: Cihad esnasında baba ile oğul karşı karşıya gelirse mesela oğul mümin baba müşrikse ya da tam tersiyse, mümin tarafın müşrik olanı öldürmesine din izin veriyormuş bu doğru mu?
- İbni Teymiye'nin de bu yönde fetvası varmış. Acaba 4 mezhebin bu konudaki görüşü nedir?
- Hz. Peygamberin hayatında böyle bir durum olmuş mu, olmuşsa nasıl hareket edilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bedir ve diğer bazı savaşlarda Müslümanların, karşı tarafta olan muharib ve kafir babalarını ve oğullarını öldürdükleri vakidir.