Evlilikte babayı dinlemek gerekir mi?

Soru Detayı

- Evlenmek isteyen kızın ve erkeğin bu evliliklerine kızın babası dışında herkes razı. Kızın kendisi ve annesi İslami bir hayat yaşarken bana (baba) dinden gafil bir yaşam sürmekte. Bu evliliğin düğümü babada bağlı kalmış. Baba, bu evlilik olsa bile ben sana yardımda bulunmayacağım ve annenin de sana yardım etmesine izin vermeyeceğim (diyor). Bu kısa özetten sonra sorularım şöyle:
1. Babanın bu tavrı doğru mudur, onu dinlemek gerekir mi?
2. Kızın annesi, eşinden gizli evin parasından kızına yardımda bulunabilir mi?
3. Kızın annesi kendi parasından kızına, eşinden habersiz yardımda bulunabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Soru 1: Babanın bu tavrı doğru mudur, onu dinlemek gerekir mi?

Cevap 1:

Babanın bu tavrı ancak şu şartla doğru olur: Damat, iman, amel, ahlak, kişilik bakımından uygun değilse.

Damak uygun olduğu hâlde tam aksine fâsık baba, damat adayı kendisi gibi olmadığından, dindar ve ahlaklı olduğundan karşı çıkıyorsa, o babayı dinlemek gerekmez.

Baba, eşine ve bakmakla yükümlü olduğu yakınlarına, bu davranışları yüzünden yardımı (nafakayı) kesemez.

Soru 2: Kızın annesi, eşinden gizli evin parasından kızına yardımda bulunabilir mi?

Cevap 2:

Hayır, bunu yapması caiz olmaz. Kızın kocası geçimlikten mahrum (yoksul) olursa, onun erkek yakınları onlara yardım etmek mecburiyetinde olurlar. Evlenmiş kızın geçimi, babaya düşmez.

Soru 3: Kızın annesi kendi parasından kızına, eşinden habersiz yardımda bulunabilir mi?

Cevap 3:

Evet, kendi parasından yardımda bulunabilir, bunu eşine bildirmeye mecbur değildir.