Üvey kardeşle evlenmek helal mi?

Soru Detayı

- Annem vefat edince babam çocuklu bir kadınlar evlendi. Babamın evlendiği kadının, önceki eşinden benim yaşlarımda bir kızı var. Bu kız ile evlenmem helal mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bir konuya dikkat çekelim:

Bir kadının ilk kocasından olan çocuğu ile evlendiği adamın ilk karısından olan çocuğu asla kardeş değildir. Bu açıdan kardeş ifadesini kullanmak yanlış anlamaya neden olabilir.

Buna göre, senin de o kızımızın da anne ve babanız farklı olduğu için -başka bir engel yoksa- evlenmeniz helaldir, ikiniz de uygun görüyorsanız evlenebilirsiniz.

İslam hukukuna göre nesebi kardeşlik, ya ana bir kardeşlik olur ya baba bir kardeşlik olur ya da hem ana hem baba bir kardeşlik şeklinde olur.

Sizin durumunuz bunun üçüne de girmez. Şu hâlde siz kardeş değilsiniz. Demek ki, evlenmenize bir engel yok demektir.

İslam dininde evlenilmesi caiz olmayan hısımlar ayet ve hadislerde sayılmış ve bunların dışında kalanlarla evlenmenin helâl olduğu açıkça ifade edilmiştir.

Kendileriyle evlenilmesi haram olan kadınlar şunlardır:

Anne, anne veya baba tarafından olan büyük anneler, kız, oğlan ve kızın çocukları yani torunlar, kız kardeş, kız ve erkek kardeşin kızları, hala, teyze, eşin annesi, kendisiyle birleşilen eşin başka kocasından olan kızı, oğlun eşi, evlilikleri devam ettiği sürece eşin kız kardeşi ile teyzesi ve halası (eşinden ayrılmadan bunlarla evlenemez), puta, ateşe, yıldıza tapanlar, sütanne, sütkız kardeş, süt hala, süt teyze ve başkalarının nikâhında bulunan kadınlar. (Nisa, 4/23-24; Mevsılî, el-İhtiyar, 3/43)

Bunların dışında kalanlarla, başka bir evlenme engeli de yoksa evlenilmesi caizdir. Nisa suresinde evlenilmesi yasak olanlar sayıldıktan sonra; “Bunların dışında kalanlarla ise evlenmek size helal kılınmıştır.” buyrulmuştur. (bk. Nisa 4/24)