Baba bir ablamın kızı bana mahrem mi?

Soru Detayı

- Ana ayrı baba bir olan ablamın kızı yani üvey yeğenim bana mahrem midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Anne veya babadan biri aynı ise, anne-baba bir kardeş gibidir, yeğenler de anne-baba bir yeğenler gibidir. Bu nedenle, baba bir olan ablanın çocukları senin mahremindir.

"Mahrem" demek, ebedî olarak kendisi ile evlenilmesi caiz olmayan yakın demektir.

Dolayısıyla baba bir ablanızın kızı senin yeğenindir, mahremdir.

Kişi hangi akrabaları ile evlenemez?

İslam dininde evlenilmesi caiz olmayan hısımlar ayet ve hadislerde sayılmış ve bunların dışında kalanlarla evlenmenin helal olduğu açıkça ifade edilmiştir. Kendileriyle evlenilmesi haram olan kadınlar şunlardır:

Anne, anne veya baba tarafından olan büyük anneler, kız, oğlan ve kızın çocukları yani torunlar, kız kardeş, kız ve erkek kardeşin kızları, hala, teyze, eşin annesi, kendisiyle birleşilen eşin başka kocasından olan kızı, oğlun eşi, evlilikleri devam ettiği sürece eşin kız kardeşi ile teyzesi ve halası (eşinden ayrılmadan bunlarla evlenemez), puta, ateşe, yıldıza tapanlar, sütanne, süt kız kardeş, süt hala, süt teyze ve başkalarının nikâhında bulunan kadınlar. (bk. Nisâ, 4/23-24; Mevsılî, el-İhtiyâr, 3/84-86)

Bunların dışında kalanlarla, başka bir evlenme engeli de yoksa evlenilmesi caizdir.