Damat kayınpederine karşı nasıl davranmalı ve evlenen kızın velayeti kime aittir?..

Soru Detayı
1. Kayınpeder-damat arasında İslam Hukuku ve İslam ahlakı açısından bir hukuk var mıdır? 2. Baba ve annenin, evlenen kızları üzerindeki tasarrufları tamamen kocaya mı geçer? Babanın veya anneninA kızı üzerindeki ailevi sorumlulukları nerede başlar, nerede biter?..
Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Kayınpeder ve damat arasında akrabalık yakınlığı vardır. Damat, eşinin anne ve babası olması hasebiyle onlara hürmet göstermeli ve yakınında ise, ziyaret etmeli ve imkanı varsa ihtiyaçlarını gidermelidir.

2. Evlenen kızın tasarrufu kocanın velayetine geçer. Evlendikten sonra sorumluluk artık kocaya aittir. Ancak, anne baba bakıma muhtaç ise ve kızından başka bakacak kimsesi yoksa, kız anne babasına bakmalıdır.

Ayrıca kızın anne babasını ziyaret etmesi hakkıdır.