Sağlık için gerekli olmayan estetik ameliyatlar caiz mi, kazancı helal mi?

Soru Detayı

- Ben bir plastik cerrahım ve sağlık için gerekli olmayan estetik ameliyatlar da yapmaktayım (sağlık için gerekli olan işlemler de yapmaktayım).
- Bu haram mıdır ve evimin ailemin bereketini kaçırır mı, çocuklarım bu durumdan dolayı etkilenir mi ya da bu durumdan dolayı sorumlu tutulur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tıbbî, biyolojik veya psikolojik gereklilik yok iken estetik operasyon caiz değildir.

Caiz olmayan işlerden elde edilen kazanç helal olmaz ve bundan hayır, bereket elde edilemez.