Plexr, Plasma pen yaptırmak caiz midir?

Soru Detayı

- Plasma pen yaptırmak caiz midir? (Türkiye’de plexr diye geçiyor galiba).
- Yani şöyle; bir cihaz var ve iğne ucu kadar deriyi yakıyor, nokta nokta görünüyor. Bu cildi gençleştirmek için veya göz kapağı düşüklüğü için uygulanabiliyor. Bu estetik mi oluyor?
1. Yüzü gerdirme/gençleştirmek için ise caiz mi? (Kırışıklıklar gitsin diye)
2. Göz kapağı düşüklüğünde, derinin sık durması ve bu yüzden göz kapağı aşağıda durmuyor. Bunun yapılması caiz mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Göz kapağının normalleşmesi için yapılan operasyon bir tedavidir ve caizdir.

Kırışıklığı gidermek için yapılan ise yaşı gizlemeye ve olduğu gibi görünmemeye yöneliktir ve Müslümana yakışmaz.

Genel olarak estetik operasyonlar için şunu söylüyoruz:

Kişinin organlarında, görünüşünde, konuşmasında… bir arıza, bir çarpıklık, onu rahatsız eden bir durum varsa, bunu gidermek caizdir, değilse caiz olmaz.