Sadece dört kadın mı kemale erdi?

Soru Detayı

"Resulullah (sav) buyurdular ki: "Erkeklerden pek çokları kemale ermiştir. Kadınlardan ise İmran'ın kızı Meryem, Firavun'un karısı Asiye, Huveylid'in kızı Hatice ve Muhammed'in kızı Fatıma'dan başka kimse kemale ermemiştir. Hz. Aişe'nin kadınlara üstünlüğü, tiridin diğer yiyeceklere üstünlüğü gibidir."
- Bu hadisi açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadis rivayeti şöyledir:

"Erkeklerden pek çokları kemale ermiştir. Kadınlardan ise İmran'ın kızı Meryem, Firavun'un karısı Asiye, Huveylid'in kızı Hatice ve Muhammed'in kızı Fatıma'dan başka kimse kemale ermemiştir. Hz. Aişe'nin kadınlara üstünlüğü, tiridin diğer yiyeceklere üstünlüğü gibidir." (Müslim, Fezailu's-Sahabe 70, 2431; Tirmizi, Et'ime 31, 1835)

Bu hadiste geçen “kemal” ifadesi, bir şeyin tamamını ve kendi türünde en son dereceye ulaştığını ifade eder. Yoksa, bu dört kadından başka faziletli kadın olmadığı manası çıkmaz.

Buna göre, ilgili rivayeti "kadınların en faziletlileri ve bütün kadınlar arasında bütün faziletlerin en üstün derecesine ulaşanlar" şeklinde anlamak gerekir.

Nitekim başka bir hadiste şöyle buyurulmuştur:

“Cennet kadınlarının en faziletlileri; Huveylid’in kızı Hatice, Muhammed’in kızı Fatıma, İmran’ın kızı Meryem ve Muzahim’in kızı (Firavun’un karısı) Asiye'dir.” (bk. Heysemî, Zevaid, 9/223)