Sadece cinsellik için evlenmek geçerli mi?

Soru Detayı

- Sadece cinsel ilişki için evlenmek caiz mi?
- Mesela sevdiğim kadınla evleneyim ama cinsel ihtiyacımı gidermek için çocuk falan yapmıcam sadece tek bir kadınla olucam böyle yapılan nikah geçerli olur mu?
- Bazı hocalar böyle evlilik olmaz diyor, o zaman ben zina yapayım nasıl olsa öyle evlilik olmuyor gibi bir şeye kapılıyorum?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İster çocuk yapmak için olsun ister zevk ve cinsellik için olsun, karşı cinsten şeran uygun olan biri ile evlenince, usulüne uygun nikâh akdi yapılınca, bu evlilik sahih olur ve cinsel beraberlik de helal olur.

Fakihlerin çoğunluğuna göre evlenip yuva kurmak, aile sorumluluğunu üstlenip topluma yararlı çocuklar yetiştirmek, Allah’ın hoşnut olduğu işlerden olduğu için, geniş anlamıyla ibadet kapsamındadır. Hatta evlenmenin sevabı nafile ibadetlerle meşgul olmak için bekâr durmanın sevabına nispetle daha üstündür.