Zina neden arttı?

Soru Detayı

- Zinanın nedeni para mı?
- Türkiye'm neden zina arttı, nedeni para yüzünden mi veya nasipsizlik mi? Ya da başka nedenleri var mı?
- Zinadan uzak durmak için neler yapılabilir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Kebair” yani büyük günahlardan sayılan ve Kuran’da belirlenmiş beş had cezasının ikisinin zina ile alakalı olması, zinanın aile ve toplum sağlığı açısından ne kadar tehlikeli bir şey olduğunu gözler önüne sermeye yeter.

Bunu kendimizden de gayet iyi biliriz ki, ahlakı ve vicdanı sönmemiş hiç kimse ne annesinin ne karısının ne kızının ne de kız kardeşinin zina etmesini kabul etmez. Aynı şey erkekler için de geçerlidir, kadınlar da hiçbir erkek yakınının zinakâr bir hayat yaşamasını kabul etmez.

Nedir zina?

Günümüzdeki en büyük yanlışlardan birisi de kelime manasını bilmeden, bazı konular hakkında fikir yürütülmesidir. Bazıları zinayı sadece evli olan iki kişinin birbirini aldatması olarak değerlendiriyor. Bu kısmen doğru ama ciddi eksikliği vardır.

Zina, meşru nikâhlı çiftler dışındaki cinsel ilişkilerin tamamına denir.

Dinimizde bir Müslüman ancak bir Müslüman ile evlenebilir. Bunun tek istisnası -ki o da bir ruhsattır- Müslüman erkeğin, Yahudi veya Hristiyan bir kadınla evlenebilmesidir. Bunun dışındaki evlilikler meşru değildir.

İslam’da birbiri ile evlenemeyecek olanlar da bellidir; kardeş, amca, teyze… gibi.

İşte bütün bu şartlara riayet edilerek kıyılmış bir nikâh, ister belediye nikâhı olsun, ister müftülük nikâhı olsun meşrudur. Dolayısıyla böyle bir nikâh dışındaki tüm cinsel ilişkiler zinadır, velev ki çiftler sözlü veya nişanlı dahi olsalar.

Zina neden arttı? Arttı mı? Yoksa artık gizlenilmesine ihtiyaç mı duyulmuyor?

Soruyu bu şekilde sorarsak belki kısmen cevabını da içinde bulabiliriz.

Dünyanın küreselleşmesi, gayrimüslim toplumların neredeyse hiçbir ahlaki değerinin kalmamış olması, bunun ticaret metaı olarak kullanılması, başta internet her türlü akımın bir anda her yere ulaşması sebebiyle İslam dünyasında ve elbette ülkemizde de bazı kişilerde ciddi oranda ahlak erozyonu olmuştur.

Buradaki tek kabahat elbette dünyanın küreselleşmesi değil, bazı Müslümanların dinlerini doğru dürüst bilmemeleri ve ne yazık ki imanlarının da şek ve şüphelerle dolu olması sebebiyledir.

Yoksa imanı tam olan ve işlediği günah sebebiyle ahirette çok büyük azaplara duçar olacağına iman eden bir Müslümanın böyle bir günah işlemesi akıl dışıdır.

Ne yapılmalı?

İmanımızı kalbimize tam yerleştirmeliyiz, yani yakinimizi artırmalıyız. Dinimizi doğru ve sahih kaynaklardan öğrenmeli, bu doğrultudaki sohbetleri dinlemeli, Allah ve Peygamber (asm) yolundaki âlimlerin eserlerinden istifade etmeliyiz.

Sonra da kâh zina, kâh diğer günahlar içinde boğulmuş sevdiklerimize ve ulaşabildiklerimize, hakkı ve hakikati en güzel şekilde anlatmalıyız.

Bu konuda çalışma yapan başta devlet ve diyanet olmak üzere, samimi kurum ve kuruluşları maddi ve manevi desteklemeliyiz. Bu bir cihaddır ve burada bizim vazifemiz direkt veya dolaylı olarak hakkı tebliğ etmektir. Elbette hidayet ise Allah’tandır.

Zinadan nasıl uzak durulur?

Nefis var, şeytan var… Evli olsak dahi, bunlar bir hakikat iken bunu nasıl başaracağız?

Müslüman isek, elbette Allah’ın sözüne itibar ederek. Çünkü Rabbimiz sadece zinayı haram kılmakla kalmamış, ona yanaşmayı, zinaya sebep olabilecek ortamlarda bulunmayı dahi bize yasaklamıştır.

Onun için şeytanın üç kardeşi olan zina, alkol-uyuşturucu ve kumar haram kılınmıştır. Bunların birinin olduğu yerde muhakkak hemen veya zaman içinde diğerleri peşine takılır. Demek ki, bunlardan, bu haramların işlendiği yerlerden uzak duracağız.

Başta İslam’ın kılık kıyafet yönetmeliği olmak üzere, ev olsun, işyeri olsun kadın erkek ilişkilerinde İslami ölçülere riayet edeceğiz. Ve bu ölçüler içinde bir hayat sürmeye gayret edeceğiz.

Elbette asrımızda bu çok zor, belki idealine ulaşamayacağız ama gene de kriterimiz, çıtamız bu olmalı. Yani bir şeyin tamamını elde edemiyorsak, elde ettiğimiz kısmını bırakmayacağız ve tamamına ulaşmak için ömrümüz boyunca gayret sarf edeceğiz.

Bunu başarmak için de sabır ve namaz ile Rabbimizden yardım isteyeceğiz ve her türlü şerden, şeytandan ve nefsimizden de Allah’a sığınacağız.

Bütün bu yakarışlarımızda ve davranışlarımızda ihlaslı olursak inşallah Rabbimiz bize yardım edecektir.