Şaban'ın 13. gününün orucu 3000 sene oruç gibidir, hadisi sahih mi?

Soru Detayı

"Şaban'ın 13. gününün orucu 3000 sene oruç gibidir. 14. gününün orucu 3000 sene oruç gibidir. 15. gün ise, 13000 seneye denktir." (Suyuti, el-Leali..) anlamındaki hadis sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Şaban’ın 13. gününün orucunun 3000 bin yıl oruca denk geldiğine dair hadis rivayetini sahih hadis kaynaklarında bulamadık.

- Suyuti’nin “el-Lealiu’l-Masnua” adlı eseri, zayıf ve uydurma hadisleri ihtiva eder. Kitabın ismi, “sahte inciler” manasına gelir ki, bundan da ilgili hadisin sahih olmadığını anlamak mümkündür.