Ruh geleceği görebilir mi?

Soru Detayı

- Melekler, cinler ve peygamberler için de durum aynı mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ruh geleceği görmez.

- Melekler de ruhanidir, her şeyi bilmedikleri ayetle sabittir. (Bakara, 2/32)

- Cinlerin de geleceği, gaybı bilmedikleri açıkça ifade edilmiştir. (Sebe’, 34/14)

- Allah bildirmediği takdirde, hiçbir peygamberin ruhu dahi geleceği göremez. Bu da Kur’an’da açıkça ifade edilmiştir. (Cin, 72/26-27)

- Ölümden sonra, ruhlar -dünyada görmedikleri- bazı gerçekleri ister istemez bilirler ve görürler.

Ayrıca, beden kafesinden çıkan salihlerin ruhu daha serbest olur. Bu açıdan dünyadaki halinden daha fazla bazı şeyleri görmesi mümkündür. Fakat bunlar Allah’ın izniyle ve bildirmesiyledir.

Bu nedenle Allah bildirmedikme ve götermedikçe, ruh kendi başına geleceği bilemez ve göremez.